TEKNİK ŞARTNAMELER

Suni Çim Bakım Kılavuzu

Reform Sports Suni Çim Halı ürün garantisi; aşağıda yer alan kullanım ve bakım şartlarına talimatlarına uyulması durumunda geçerlidir.

Halı Sahanın zemini, kurulumu izleyen ilk aylarda biçim alır, bu yüzden ilk dönemlerde düzenli bir sentetik çim fırçalama programı uygulanması daha iyi bir oyun zemini elde edilmesine yardımcı olacaktır. Sahanın garanti süresinin dolmasından sonra da kullanımının sürebilmesi, büyük ölçüde düzenli bakım uygulanmasına bağlıdır. Tüm sahaların yarısından çoğu suni çim liflerinin yıpranmasına değil, süresi geçirilmiş bakımdan kaynaklanan sorunlara bağlı olarak değiştirilmektedir.
Bakım periyodu, bakımı yapılacak sahanın kullanım sıklığına göre değişir. Bu bakımın kullanımı normal olan sahalarda 3-4 haftada bir, kullanımı yoğun olan sahalarda ise 1-2 haftada bir yapılması gerekir. Bu bakımda sahada bulunan yaprak, cam parçaları, sigara izmariti, dal, taş, sakız gibi yabancı maddelerden arındırılır. Sahalar doğaları gereği toza maruz kalan alanlardır. Tozlar zamanla sentetik çimin içine işlemektedir. Bunun önlenmesi ve Saha Yüzeyinin; yumuşaklığını ve esnekliğini koruyabilmesi için düzenli aralıklar ile fırçalanması gerekmektedir. Bu işlemi yapı malzemeleri satan bir mağazadan kolaylıkla bulabileceğiniz (sert plastik telli) bir bahçe fırçasıyla da yapabilirsiniz. Daha büyük ve profesyonel düzeydeki nizami suni çim sahalar için alternatif olarak, üretmiş olduğumuz motorlu fırçalama makineleri ile de bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için satış temsilcilerimizle irtibat kurunuz. • Suni Çim Bakım Kılavuzu
Krampon Kullanımı: Saha üzerinde faaliyet gösterecek sporcuların hepsi sentetik çim sahalara uygun olarak üretilmiş spor ayakkabıları kullanmalıdır. Sentetik çim halıya zarar verecek metal çivili krampon veya benzer spor ayakkabıları ile spor yapmamalı veya saha bu şekilde kullanmamalıdır. Sivri topuklu bayan ayakkabıları yine sentetik çim yüzeyler için uygun değildir. Bu tip ayakkabıların saha yüzeyinde kullanılması sakıncalıdır.
Granül Ekleme: İşletmeci Saha yüzeyine yağan karı ve diğer yabancı materyalleri temizlemek için yüzeydeki granüllerin bir kısmını da dışarı atmaktadır, bu durumda, derhal eksilen SBR granül miktarı kadar granül eklemelidir. Aksi takdirde ürün garanti dışı kalacaktır.
Aşındırıcılar: Benzin, gazyağı, motorin ve bunlar benzeri kimsayal çözücü, aşındırıcı ve asidik özelliği bulunan kimyevi maddelerin saha ile teması engellenmeli saha üzerindeki olası lekelerin temizliğinde bu tür malzemelerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.
• Saha üzerinde sentetik çim halıyı delecek, kesecek, zedeleyecek, hiç bir müdahale yapılmamalıdır. Sentetik çim saha yüzeyine serbest olarak serilmiş olup hiçbir surette kenarlarından kaldırılmamalı veya katlanmamalıdır. • Suni Çim Bakım Kılavuzu
Sulama İşlemi: Sıcak havalarda, halı sahanın tamamının, gün batımından sonra, en az bir kez sulanması gerekmektedir. Sulama sahadaki sürtünmeyi azaltır, böylece daha kaygan ve hızlı bir yüzey oluşturur. Aynı zamanda sulama sahanın yazları serinlemesini de sağlar, böylece oyuncuların kayarak yüzeyle yaptığı temaslarda oyun konforunu arttırır.
• Saha üzerinde ateş yakılmamalı, meşale, havai fişek vb. Yanıcı ve yakıcı materyaller saha üzerinde kullanılmamalı, doğrudan ve dolaylı olarak yüksek ısı kaynaklarının saha yüzeyi ile teması engellenmelidir.
• Saha üzerinde tören yürüyüşleri ve benzeri faaliyetler düzenlenmesi halinde sınırlı veya belirli bir bölge üzerinde aşırı yoğun trafik oluşturulmamasına özen gösterilmelidir.
• Montajı tamamlanan sahaların içerisine iskele veya ağır hacimli cisimler kurulmaması gerekir.
• Sahaların montajının ve oluşabilecek tüm tamirat işlerinin sadece REFORM tarafından yapılması gerekmektedir.
• Sahanın altı ayda bir, REFORM ile yapılacak (Ücretli Bakım Anlaşması kapsamında) genel bakımın yapılması gerekmektedir.
• Ürünlerimizden birine sahip olan kullanıcılar, Saha Sahipleri veya sorumluları, bu konudaki basit tavsiyelerimizi takip etmelidir.
• Bakımsızlık nedeniyle sentetik sahanın ömrü de önemli ölçüde kısalacaktır. Bu sebepten sahaya yapılan yatırımında artacağını göz önünde bulundurmanızı öneririz. Yapılması gereken düzenli bakımların aksatılmamalıdır.

Not: Bu şartname Reform Sports Sistemleri tarafından hazırlanmıştır.

Menü